zespół czy dj na wesele

26

Sie

Zespół czy DJ na wesele? Co lepsze?

Zapraszamy do kolejnego odcinka naszego poradnika ślubno – weselnego. Dziś bierzemy się za temat wyboru odpowiedniej oprawy muzycznej. Często pytacie nas co sprawdza się lepiej i co wybierają inne pary. Podobnie jak z pozostałymi kwestiami związanymi ze ślubem i tutaj nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Najogólniej można byłoby odpowiedzieć “kto co lubi” i “co się komu podoba”. Nie zostawimy Was jednak z tym dylematem. W niniejszym artykule podpowiadamy i radzimy co warto uwzględnić dokonując wyboru pomiędzy zespołem, a DJ. W kolejnym doradzimy na co zwrócić uwagę wybierając kapelę lub prezentera muzycznego.

Preferencje Państwa Młodych

Ślub i wesele to bezdyskusyjnie jedno z najważniejszy decyzji i wydarzeń w życiu dorosłego człowieka. Jest tym dniem w którym Państwo Młodzi są najważniejsi i nie dziwić powinno, że wybór formy i oprawy muzycznej w duże mierze należy powinien właśnie do nich. Co tu dużo mówić, lubimy bawić się przy dźwiękach i rytmach, które dobrze znamy. Czujemy się wówczas swobodniej, łatwiej o spontaniczną i bardziej udaną zabawę. Pamiętajmy jednak, że choć ślub jest przede wszystkim dla nas to wesel organizujemy również dla gości. Według niektórych wesele jest głównie dla gości.

Nasi goście

Warto wziąć pod uwagę gusta bliskich. Goście powinni czuć się świetnie i latami rozprawiać o tym jak to fantastycznie bawili się na naszym weselu. Kto tak by nie chciał? Dlatego dobrze jest zrobić małe rozeznanie. Nasi goście weselni to zazwyczaj osoby z którymi się znamy. Czasem mieliśmy już okazję bawić się wspólnie. Nietrudno będzie nam ustalić przy jakiej formie muzycznej lubią biesiadować. Możemy wrócić pamięcią do wesel na których byliśmy. Jaki charakter miały? Jak bawiliśmy się my i pozostali goście? Jak komentowana była dana oprawa muzyczna? Co się sprawdziło a co nie?

Przykładowo, jeśli charakter wesel w naszej rodzinie jest dość tradycyjny z przewagą tych, które odbywały się w towarzystwie zespołu muzycznego, a do tego goście bawili się świetnie to już mamy wskazówkę. Jeśli i my, przyszli nowożeńcy, podzielamy te gusta to sytuacja jest bardzo dogodna. Pozostaje wybór zespołu i ewentualnie ustalenie repertuaru lub jak to się teraz mawia “playlist’y” 🙂

Orkiestra, orkiestrze nie równa. Jeśli decydujemy się na zespół, to następnym krokiem powinno być ustalenie w jakiej stylistyce muzycznej będziemy się poruszać. Czy ma być to biesiada bez granic? A może zabawa przy szlagierach z minionych epok? Klimat folkowy, czy może bardziej bankietowy? Czy ma być bardziej podniośle czy bardziej swojsko? Wiedząc już jakiego rodzaju imprezę chcemy zorganizować możemy rozpocząć poszukiwania idealnego zespołu na nasze wesele. O tym jak wybrać dobrego DJ lub orkiestrę opowiemy w kolejnej odsłonie.

Zespół muzyczny, orkiestra

zespól czy DJ

Niektórzy nie wyobrażają sobie porządnego wesela bez kapeli, która gra na “żywo”. Koniec i kropka 🙂 Już sama obecność muzyków i instrumentów to dla wielu z Was synonim dobrej zabawy weselnej. Nawet jeśli jakość i wierność wykonania utworów odbiega od oryginału. Do niewątpliwych plusów zaliczyć możemy fakt, że orkiestra może towarzyszyć nam od już od momentu błogosławieństwa czy wyjścia z domu. Zespół muzyczny zazwyczaj prezentuje większą interakcję z gośćmi. Muzycy potrafią zaakompaniować do biesiadnej przyśpiewki, którą często spontanicznie zainicjuje “wujek Staszek”, a jak wiemy każdy w rodzinie ma jakiegoś “wujka Staszka” 🙂  Zazwyczaj lider zespołu pełni również rolę wodzireja. I tutaj ważna uwaga. Bez względu na to czy wybierzemy DJ czy zespół, oprócz umiejętności instrumentalno – wokalnych potrzebna jest pewien zmysł i umiejętność odczytywania oczekiwań gości. Konieczne jest to “coś” co porwie gości do zabawy i tańca. Ważna jest zdolność spontanicznego reagowania i pracy z publicznością.

Zespoły muzyczne ma pewne ograniczenia. Nawet najbardziej utalentowana kapele nie zagra każdego utworu, o który poprosimy my lub nasi goście. Granie na “żywo” przez wiele godzin wymaga regularnych przerw, podczas gdy DJ potrzebuje ich mniej i znacznie krótszych. Choć obserwujemy zmianę na przestrzeni lat, to zespół jest z reguły droższy niż wynajęcie DJ zwłaszcza jeśli chcemy aby artyści towarzyszyli nam również na poprawinach. W ekstremalnych przypadkach usługa jest kilka razy droższa od wynajęcie DJ’a. Może się zdarzyć jednak, że wynajęcie dobrego i uznanego prezentera muzycznego będzie równie kosztowne. Cenione zespoły mają zazwyczaj napięty grafik i odległe terminy. Zdarza się, że na swoją ulubioną kapelę trzeba poczekać lub konieczne jest zaplanowanie wesela nawet i z 2-letnim wyprzedzeniem. Znalezienie DJ’a z wolnym terminem lub “na wczoraj” będzie łatwiejsze.

Dj, prezenter muzyczny

DJ czy orkiestra

DJ odtwarza muzykę w oryginalnych wersjach i wykonaniach, co dla wielu z Was ma niebagatelne znaczenie. Co ważne, w dobie wszechobecnego internetu i pojemnych nośników, prezenter jest w stanie zaprezentować praktycznie każdy utwór jaki sobie zażyczymy. Nie potrzebuje wielu i długich przerw. Do sporych zalet DJ’a możemy zaliczyć wspomnianą dostępność oraz często znacznie niższy koszt usługi. Niestety,  DJ to dla bardziej tradycyjnych osób udziwnienie i nowość, która nie każdemu może przypaść do gustu. Tutaj narażamy się na pewne niezrozumienie ze strony seniorów i osób ceniących sobie tradycyjną oprawę muzyczną. Niektórzy z gości mogą marudzić, że “co to za wesele bez orkiestry” lub nawet uznać, że nie było nas stać, albo chcieliśmy przyoszczędzić. Prezenter muzyczny nie będzie towarzyszył Wam podczas przygotowań i błogosławieństwa. Dobry DJ nie będzie miał problemu z poderwaniem gości do zabawy czy nawiązaniem kontaktu z gośćmi. Z drugiej strony nie zastąpi saksofonisty czy gitarzysty, który wraz z instrumentem potrafi wejść w salę gości i rozbawić nawet tych najbardziej opornych.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy rozwiązać Wasz dylemat. Ostateczny wybór należy jednak do Was. Dobre wesel może odbyć się zarówno przy akompaniamencie kapeli jak i DJ. Obie formy sprawdzają się bardzo dobrze. Na co zwrócić uwagę wybierają DJ i zespół? O tym w kolejnym odcinku. Zapraszamy serdecznie!

By webadmin|2016, Aktualności, porady|0 comment