młoda para tańczy na torcie

17

Wrz

Jak wybrać dobry zespół lub DJ na wesele? Część 2.

Zapraszamy do drugiej części artykułu. Kontynuujemy nasze rozważania na temat wyboru dobrego zespołu muzycznego lub DJ. Poprzednią część możecie znaleźć na naszej stronie internetowej pod adresem https://goo.gl/lbWTxL

A po co nam umowa?!

“Umowa jest na złe, a nie dobre czasy”. Najogólniej rzecz ujmując w umowie powinno znaleźć się “Co? Kiedy? Jak? Za ile? Należy wyszczególnić wszystkie uzgodnienia i ustalenia. Wybierając Dj’a lub zespół muzyczny warto zadać kilka pytań. Poniższa lista powinna ułatwić Wam zadanie.

 • Czy koszt usługi obejmuje koszt dojazdu i ewentualnego zakwaterowania zespołu lub DJ?
 • Jak długo trwają bloki muzyczne, jak długimi i częstymi przerwami są oddzielane?
 • Jaki jest koszt przedłużenie czasu grania?
 • Jaki jest scenariusz prowadzenia przyjęcia weselnego i czy możecie coś zmienić?
 • Czy i jakie zabawy weselne proponowane są gościom i parze młodej?
 • Jak będą wyglądać oczepiny?
 • Jaki jest repertuar? Co gracie?
 • Czy wśród członków zespołu jest wodzirej?
 • Od jakiego momentu rozpoczyna się usługa, kiedy się kończy?

Dobry DJ i zespół muzyczny będzie zadawał Wam sporo pytań. Nie bójcie się, profesjonaliści tak robią 🙂 Interesują ich Wasze oczekiwania i pomysły. Dzięki cennym informacjom łatwiej będzie im sprostać Waszym wymaganiom.

A teraz idziemy na jednego. Czy częstować orkiestrę lub DJ alkoholem?

Stolik dla DJ lub orkiestry to pewien standard. Zalecamy jednak zdroworozsądkowy umiar. Przyjęło się częstować członków zespołu gorzałką. Pamiętajcie jednak, że zespół i DJ, mają konkretną usługę do wykonania i granie na weselu jest ich pracą. Szanujące się, doświadczone zespoły będą tak miarkowały spożycie, że nie wpłynie na warsztat 🙂 Wszystko zależy od konkretnej ekipy. Zdania na ten temat częstowania obsługi wesele alkoholem są podzielone, a spór nie rozstrzygnięty. Przestrzegamy przed zespołami, w repertuarze których dominuje utwór “A teraz idziemy na jednego…” a przerwy w grze są zbyt długie i częste. W przypadku takiej sytuacji istnieje ogromne ryzyko, że atmosfera na weselu “siądzie”, a goście będę niezadowoleni.

 

zespół czy dj na wesele

A może zespół muzyczny i DJ?

Spotkaliśmy się z rozwiązaniem mieszanym. Gościom do zabawy akompaniował zarówno zespół muzyczny jak i DJ, który pełnił również rolę wodzireja. Minusem takiego rozwiązania jest koszt. Płacimy za dwie usługi. Natomiast jeśli ograniczenia finansowe nie są przeszkodą, to warto zastanowić się i nad taką opcją. W tym wariancie możemy skorzystać z walorów obu rozwiązań i usatysfakcjonować nawet najbardziej wybrednych gości. Mamy muzykę na żywo w aranżacjach kapeli oraz utworów w oryginalnych wersjach i wykonaniach puszczane przez DJ. Propozycja ta może być świetnym rozwiązaniem jeśli mamy bardzo zróżnicowane grupy gości np. połowę stanowi nasza rodzina i seniorzy, a drugą połowę nasi bliscy znajomi i przyjaciele.

Podsumowanie

Bez względu na to na jaki wariant się zdecydujecie – zespół muzyczny, DJ lub rozwiązanie mieszane czyli zespół muzyczny i DJ, warto poświęcić tematowi nieco więcej uwagi. Oprawa muzyczna to gwarancja udanej zabawy i w dużym stopniu decyduje o odbiorze całego wesele. Poniżej kilka kwestii, które warto uwzględnić.

 • Doświadczenie zespołu i DJ. Wyrażone w latach gry razem i liczbie udanych imprez. Od jak dawna grają razem, na ilu weselach grali? Jakiego typu były to wesela?
 • Wysokie umiejętności. Zarówno zdolności wokalne instrumentalne oraz konferansjerskie powinny być na odpowiednio wysokim poziomie.
 • Komunikatywność i “chemia”. Ustalanie szczegółów oraz warunków powinno przebiegać w miłej i partnerskiej atmosferze. Jeśli trudno Wam się “dogadać” z DJ i zespołem to lepiej rozważyć alternatywne oferty.
 • Umowa. Nikt z czystym sumieniem nie będzie bał się podpisania z Wami umowy. Umowy sporządzamy na złe a nie na dobre czasy. Koniecznie dokładnie przeczytajcie wszystkie warunki świadczenia usługi. Zdarzało się, że para wybierała konkretnego rekomendowanego DJ, ale na wesel pojawił się jego zastępca. Imprez okazała się bardzo udana, ale para przeżyła chwilę strachu 🙂
 • Dobry zespół muzyczny lub DJ ma świetny kontakt z ludźmi, posiada umiejętność zachęcenia nawet najbardziej opornych gości do zabawy. Do tego potrzebny jest jeszcze przemyślany scenariusz poprowadzenia uroczystości, zgodny z Waszymi oczekiwaniami, oraz zdolność reagowania na różne sytuacje.
 • Zwróćcie uwagę na detale. Profesjonaliści są kulturalni, trzeźwi i stosownie ubrani. Nie wspomina już o punktualności i rzetelności. Zweryfikujcie czy zapewnienia i oferta pokrywają się z rzeczywistymi relacjami.
 • Prawdziwa gwiazda będzie potrafiła rozświetlić swym światłem innych. Pamiętajcie, że w tym szczególnym dniu to Wy jesteście najważniejsi. Strońcie od osób z przerośniętym ego, nabzdyczonych i skupionych na sobie.
 • Uważajcie na super oferty cenowe i szerokim łukiem omijajcie “taniość” w połączeniu z brakiem doświadczenia.
 • Wesele to nie czas na eksperymenty. Nie zrozumcie nas źle, czasem warto łamać pewne konwenanse i przyjęte standardy. Pytanie, czy własne wesele to dobry czas i miejsce?
 • Zawsze warto mieć plan B. Jesteśmy ludźmi, a ludzie jak to ludzie czasem zawodzą. Zdarzają się sytuacje nieprzewidziane. Bądźcie przygotowani.

Powodzenia!

By webadmin|2016, Aktualności, blog, porady|0 comment