Dekoracja stołów - Casilla Kębłowo

05

Sie

Poradnik weselny. Jaki układ stołów wybrać?

Układ stołów weselnych. Temat budzący zdecydowanie mniej kontrowersji niż zaproszenia ślubne, ale naszym zdaniem również warty uwagi. Jak posadzić gości przy stołach? Który układ stołów weselnych wybrać? Odpowiadamy na te i inne pytania 🙂

Wybór optymalnego układ stołów zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest budowa sali weselnej. W przypadku pomieszczeń długich i wąskich, sprawdza się układ w kształcie litery “L”. W przypadku bardzo wąskich sal często jest to jedyny sensowny układ do zastosowania. W przypadku sal szerokich i długich, tak jak w przypadku sal weselnych Casilla, mamy większe pole manewru i możemy zastosować inne warianty. Wielkość, proporcje i możliwości sali są jednym z głównych czynników wpływających na układ stołów.

Warto również uwzględnić łączną liczbę gości weselnych. Podstawowym układem stołów jest tzw. literka “E”. W przypadku naszych sal weselnych taki układ stołów jest ustawieniem sprawdzającym się przy liczbie gości od 80 do 120 osób. Powyżej 120 osób dostawiamy dodatkowy, 4 rząd.

stoły weselne - układ litery E

ułożenie stołów w literę E - stół państwa młodych oddalony

Gdy planowana liczby gości weselnych mieści się w przedziale od 40 do 80 osób to wówczas zalecamy układ w kształcie litery “U”. Bardzo ważnym elementem jest stół młodej pary i często jako punkt centralny wyznacza układ pozostałych stołów.

układ stołów weselnych - litera U

 

Czy łączyć stół państwa młodych ze stołami gości?

Jeśli przy stole prezydialnym, czyli stole nowożeńców, planujemy od 10 do 12 osób to połączenie z pozostałymi stołami jest dość dobrym pomysłem. Jednak często się zdarza, iż przy stole państwa młodych planujemy posadzić jedynie od 4 do 7 – 8 osób. Wówczas lepszy efekty osiągniemy jeśli stół odsuniemy od pozostałych. Osobiście zalecamy, aby stoły gości były nieco odsunięte od stołu prezydialnego (młodych) i to niezależnie od planowanej liczby osób, która ma przy nim zasiąść. układ stołów weselnych - stół młodych oddalonyStół nowożeńców jest wówczas ładnie wyeksponowany i skupia uwagę. Bukiet dekoracyjny, który ustawiony jest przed młodą parą, nie ginie w gąszczu zastawy. Poza tym goście zyskują więcej przestrzeni. Podczas zabawy weselnej młoda para lub wodzirej może poprowadzić wężyka między stołami i wyciągnąć opornych gości do wspólnej zabawy 🙂

Dla kogo stoły okrągłe na weselu?

Bardzo ciekawą i atrakcyjną alternatywą dla stołów tradycyjnych są stoły okrągłe, szczególnie popularne w krajach anglosaskich. Oczywiście, taką aranżację sali również możemy dla Was przygotować. Przy jednym okrągłym stole może usiąść do 10 osób. Okrągłe stoły powodują, że sala prezentuje się bardzo wytwornie i nabiera szyku. uklad stołów weselnych - stoły okrągłe

Niestety, ta propozycja nadal cieszy się najmniejszą popularnością. Często rodzice oraz para młoda obawiają się reakcji gości, którzy zazwyczaj nie są przyzwyczajeni do tego typu układu stołów. Prezentując możliwości aranżacji naszych sal bankietowych bardzo często spotykamy się z reakcją typu “no tak ładne, podoba nam się, ale goście nie będą wszyscy razem”. Nasze wieloletnie obserwacje nie potwierdzają tych obaw. Zadajmy sobie pytanie – czy zapraszając gości jesteśmy w stanie zaplanować układ tak aby wszyscy byli “razem” i “mieli ze sobą świetny kontakt”? Jak pokazuje nasze doświadczenie, jest to możliwe tylko w przypadku bardzo małej kameralnej imprezy. W praktyce, przy “tradycyjnym” układzie stołów goście z dwóch skrajnych końców często siedzą od siebie dalej i mają mniejszy kontakt, niż miałoby to miejsce w przypadku stołów okrągłych. Zazwyczaj i tak trzeba wykonać ruch, podnieść się z krzesła i przejść aby porozmawiać z innymi.

sala weselna Casilla - stoły okrągłe

Minusy okrągłych stołów?

Zastosowania okrągłych stołów generuje nieco wyższy koszt dekoracji. Dla porównania, w przypadku stołów tradycyjnych dekoracja przypada na każdą odnogę stołu. Potrzebujemy maksymalnie 9 kompozycji kwiatowych, co już jest pewnym przepychem 🙂 W przypadku stołów okrągłych kompozycja kwiatowa powinna znaleźć się na każdym stole i jest ich więcej. Trwa nierozstrzygnięty spór o to co lepsze. W niektórych poradnikach znajdziemy same superlatywy na temat zastosowania stołów okrągłych. Inne poradniki zdecydowanie odradzają to rozwiązanie w polskich warunków. Jedni chwalą, inni ganią a nam pozostaje pozostawić Wam do rozważenia.

Na koniec cenna rada. W przypadku aranżacji sali weselnej z zastosowaniem stołów okrągłych należy zwrócić szczególną uwagę na to kogo z kim postanowiliśmy posadzić. Warto zadbać, aby przy wspólnym stole siedziały osoby które się znają i lubią. W końcu przyjdzie im spędzić wspólnie kilka godzin. Stanowczo odradzamy obsadzanie jednego stolika osobami nie przepadającymi za sobą lub skonfliktowanymi. Nie próbujmy również swatać w ten sposób znajomych. Efekty mogą być trudne do przewidzenia 🙂

Winietki – stosować czy nie?

Zdecydowanie polecamy. W ostatnich latach winietki stały się pewnym standardem. Dodają elegancki. Mogą stanowić bardzo ciekawy element aranżacji. Po drugie bardzo ułatwiają życie, zarówno nowożeńcom, organizatorom, jak i samym zaproszonym. Unikamy zbędnego zamieszania podczas zajmowania miejsc, niezręczności lub konieczności przesadzania weselników. Poza tym, winietki dają nam możliwość rozplanowania gdzie kto usiądzie. Warto również wyznaczyć kogoś z obsługi lub świadka aby pomógł wszystkim zaproszonym wskazać właściwe miejsce. Jeśli to możliwe najlepiej zrobić to jeszcze przed wejściem na sale.

Przy okazji, wystrzegajmy się winietek typu “Osoba towarzysząca”. Zasadę tą stosujemy również do zaproszeń i powiadomień. Jeśli zapraszamy np. naszą kuzynkę z osobą towarzyszącą to zadajmy sobie odrobinę trudu i zapytajmy o imię i nazwisko szanownego gościa. W ten sposób okazujemy szacunek naszym gościom i pokazujemy dobre maniery. Jeśli to nie jest możliwe, to ewentualnie robimy dwie imienne winietki z imieniem i nazwiskiem zapraszanej osoby.

By webadmin|2016, Aktualności, blog|0 comment