suknia ślubna

16

Sie

Suknia ślubna od podszewki. Historia najpopularniejszej kreacji.

Jak suknia ślubna stała się najpopularniejszą kreacją na świecie

Marzeniem każdej małej dziewczynki jest piękna i długa suknia ślubna, przypominająca te, które oglądała w filmach czy bajkach. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób tradycyjna ślubna kreacja przyjęła kolor bieli, jaka jest jest symbolika oraz jak prezentuje się ona obecnie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Krótka historia białej sukni ślubnej

Zaskakującą informacją może być fakt, że suknia ślubna nie zawsze była biała! Jak się okazuje – do XX w. panny młode zakładały na tę okazję swoje najlepsze kolorowe stroje. Jedynymi zakazanymi barwami była czerwień i czerń. Jedną z pierwszych kobiet, które wybrały na swój ślub białą kreację, była królowa Szkotów Maria I Stuart. W jej ślady poszły kolejne władczynie, między innymi monarchinia Wiktoria Hanowerska. Jednak wybór tego koloru budził przez wiele lat kontrowersje. Dopiero dzięki jednej z najlepszych projektantów modowych wszechczasów, Coco Chanel, biała suknia ślubna zyskała popularność i aprobatę społeczeństwa.

Symbolika sukni ślubnej

Biały kolor sukni stał się elementem tradycji kościelnej. Ma on przede wszystkim symbolizować czystość i cnotę panny młodej, a także być swego rodzaju ukłonem w stronę tradycji. Pokrewne znaczenie nadano welonowi, który, podobnie jak suknia ślubna, miał być wyrazem niewinności przyszłej żony.

Suknia ślubna obecnie

Aktualnie coraz rzadziej można spotkać się ze ślubnymi kreacjami w kolorze bieli. Panny młode decydują się na suknie w barwach ecru, złota, pudrowego różu czy też szarości. Nie brakuje również odważnych kolorów, np. czerni czy czerwieni. Dodatkowo często i tradycyjny welon idzie w odstawkę, a jego miejsce zajmują wianki czy nawet delikatne diademy. Kobiety decydują się także na różne długości – tak jak kiedyś dominowały suknie sięgające aż do ziemi, często też z ciągnącym się trenem, tak dziś możemy spotkać się z kreacjami w wersji do kolan, a nawet w typie mini.

Jak się okazuje – biała suknia ślubna nie może pochwalić się aż tak długą historią. Co więcej, być może za pewien czas kompletnie pójdzie w zapomnienie. Mimo że stała się częścią kościelnych rytuałów, to coraz częściej panny młode decydują się na odejście od tradycji i stawiają przede wszystkim na panujące w danym sezonie trendy oraz wygodę.

By webadmin|2017, Aktualności, blog, ślub i wesele|0 comment