ślubny savoir vivre jak zapraszać

22

Maj

Ślubny savoir vivre część I. Jak zapraszać?

Rozpoczynamy nasz  ślubny poradnik dla przyszłych nowożeńców. Znajdziecie tu wiele cennych porad i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania. Na początek rzecz o zapraszaniu gości 🙂

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Warto zadbać aby w tym specjalnym dla nas dniu wyjątkowo poczuli się wszyscy przybyli. Bez względu na to czy planujemy wielkie greckie wesel 🙂 , tradycyjne przyjęcie weselne, czy też kameralną ceremonię w ścisłym gronie najbliższych to bezwzględnie powinniśmy zadbać o naszych gości. Jak pokazuje praktyka zapraszanie nadal budzi wiele wątpliwości. Kogo? Kiedy? Z kim? W jakiej formie? Dla przyszłych nowożeńców to jeden z bardziej stresujących etapów przygotowań ślubnych.

Zapraszanie to jeden z elementów organizacji ceremonii ślubnej, który często powoduje wiele niezręczności dlatego trzymanie się pewnych ustalonych zasad savoir vivre pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych gaf i rodzinnych spięć.

Osobiście, telefonicznie, listownie?

Gości możemy zapraszać zarówno telefonicznie jak i osobiście. Nie zwalania nas to jednak z obowiązku wysłania zaproszenia papierowego. Babcie, dziadkowie i seniorzy rodziny to osoby które ze względu na wiek oraz bliskie pokrewieństwo nie wypada zaprosić inaczej niż osobiście. Do tego grona można zaliczyć również rodziców chrzestnych, rodzeństwo a także najbliższych nam przyjaciół. Osoby mniej bliskie możemy zaprosić telefoniczne dodatkowo wysyłając zaproszenie w wersji papierowej.

A co jeśli nie mogę osobiście?

ślubny savoir vivre - jak zapraszać gościZdarzają się sytuacje w których zaproszenia nie możemy wręczyć osobie. Z obiektywnych powodów nie jesteśmy w stanie osobiście zaprosić rodziców chrzestnych mieszkający na stałe w USA. Co zrobić w takiej sytuacji? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być telefoniczne zaproszenie gości wraz z wysłaniem zaproszenia tradycyjnym listem.

Żyjemy w świecie nowych technologii i zamiast rozmowy telefonicznej możemy wybrać video-rozmowę poprzez komunikator internetowym. Pamiętajmy jednak aby forma komunikacji dostosowana była do preferencji, wieku i zwyczajów osoby zapraszanej.

Raz jeszcze przypominamy, że jeśli to tylko możliwe to zapraszajmy i wręczajmy zaproszenie osobiście. Tak, wiemy że to proces czasochłonny 🙂

A czy mogę wysłać zaproszenie mailem, fejsem lub SMSkie?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Koniec i kropka 🙂 Drogą mailową można co najwyżej powiadomić koleżanki i kolegów w miejscu pracy. Powiadomienie o ceremonii ślubnej to jednak osobny temat.

Ciąg dalszy nastąpi…

By webadmin|Aktualności, blog|0 comment