Obrączki ślubne. Casilla sala weselna.

15

Lip

Obrączki ślubne – krótka lekcja historii dla zakochanych. Sala Casilla.

Symbolika i pochodzenie obrączek ślubnych

Nieodłącznym elementem ceremonii zaślubin jest moment, w którym młoda para wymienia między sobą obrączki ślubne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądały początki tego zwyczaju oraz jakie ma on znaczenie, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

Początki obrączek

Początki tradycji związanej z wymianą obrączek sięgają czasów starożytnego Egiptu, gdzie do ich produkcji wykorzystywano nie złoto czy srebro, a surowce pochodzenia roślinnego, np. trzcinę. W późniejszym czasie tradycja ta przeniosła się również do Rzymu. Z uwagi na małą wytrzymałość, obrączki ślubne w późniejszych okresach wytwarzano z kości słoniowej bądź skóry. Zwyczaj wymiany tym elementem biżuterii został przyjęty przez kościół katolicki dopiero w XIII w. Do czasów wojennych obrączka była noszona tylko i wyłącznie przez kobiety. Zmieniło się to w trakcie konfliktów zbrojnych, kiedy to pary zaczęły łamać pierścionek na pół. Dzięki temu każde z nich mogło mieć przy sobie dowód ich wiecznej miłości.

Symbolika obrączek

Oprócz wielkiej miłości łączącej zakochanych, obrączki ślubne są symbolem trwałości i wieczności. Ich kształt, czyli perfekcyjny okrąg bez początku i końca, reprezentuje nieskończoną miłość, która ma łączyć młodą parę przez resztę życia. Dodatkowo poprzez wymianę obrączek zostaje przypieczętowana obietnica trwania ze sobą na dobre i na złe, w zdrowiu czy chorobie. Obrączki symbolizują złączenie losów dwojga ludzi w jeden.

Obrączki obecnie

Jak widać obrączki przekształcały się diametralnie na przestrzeni wieków. Nietrwałe materiały zamieniły się w wytrzymałe srebro czy złoto, a sam element biżuterii jest obecnie noszony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Dłoń, na którą została nałożona obrączka, różni się w zależności od kraju – w Polsce jest to prawa ręka, podczas gdy w USA, Wielkiej Brytanii czy Francji obrączkę nosi się na dłoni lewej. Jednak w każdym przypadku obrączka trafia na palec serdeczny. Tradycja ta przyjęła się już w starożytności, kiedy to wierzono, że żyła znajdująca się w tym palcu łączy się bezpośrednio z sercem.

Pomimo zmian w materiale, z którego wykonuje się obecnie obrączki ślubne, czy też różnic w sposobie ich noszenia, jedno pozostaje niezmienne – od wieków są one symbolem miłości. Przypominają one codziennie małżonkom o przysiędze, którą złożyli sobie nawzajem w dniu ślubu.

By webadmin|2017, Aktualności, ślub i wesele|0 comment