jak wybrać zespół na wesele

11

Wrz

Jak wybrać dobry zespół lub DJ na wesele? Na co zwrócić uwagę?

Oprawa muzyczna to jeden z głównych warunków udanego wesela. Jeśli spytacie znajomych co jest najważniejsze na weselu to zapewne wielu odpowie “dobra kapela” lub “dobry wodzirej”. Akompaniament muzyczny to jeden z podstawowych elementów i warunek udanej zabawy. Dobra kapela lub prezenter potrafi z przeciętnego wesela uczynić wyjątkowe. Nieprofesjonalny DJ lub słaby zespół muzyczny potrafi popsuć nawet najlepiej zorganizowaną imprezę. W niniejszym artykule nie będziemy rozstrzygać co lepsze – zespół muzyczny czy DJ. Zainteresowanych odsyłamy do naszego poprzedniego artykułu. Dziś skupimy się na tym, jak wybierać i na co zwrócić uwagę podczas organizacji oprawy muzycznej wesela bez względu na to jaką formę zdecydowaliśmy się wybrać.

Kwestie finansowe

casill_jak_wybrac_dj_zespol_na_wesele

Dobry, szanujący się i sprawdzony zespół muzyczny, podobnie jak dobry DJ będzie kosztować odpowiednio więcej. Nie namawiamy do przesadnej rozrzutności, ale czasem lepiej poszukać oszczędności gdzie indziej. Nie bądźcie zdziwieni, że zespoły muzyczne cieszące się dobrą opinią i popularnością lub utalentowany prezenter muzyczny oczekuje solidnego wynagrodzenia. Rzetelni profesjonaliści są w cenie. Uważajcie na oferty typy “wyjątkowe okazje” , “super zespół w cenie DJ” , “taniej nie znajdziecie”. Tego typu ogłoszenia powinny budzi Waszą uzasadnioną ostrożność. Taniość najczęściej nie idzie w parze z jakością. Czym liczniejszy zespół muzyczny i bogatsze instrumentarium tym większego honorarium będzie oczekiwała kapela. Zupełnie w inny przedział cenowy będzie stanowić duet śpiewający i grający tylko na klawiszach, a zupełnie inny sekstet grający na wielu instrumentach i utalentowaną wokalistką. Mała kapela może rozbawić gości tak samo dobrze jak duży zespół. Z drugiej strony czym większy zespół muzyczny i bogatsze instrumentarium tym ciekawsza oprawa, możliwości wokalne – artystyczne i bardziej urozmaicony repertuar.

Czego oczekujecie?

Pisaliśmy o tym poprzednio, ale warto to podkreślić raz jeszcze. Zanim wybierzecie konkretnego DJ lub zespół muzyczny zadajcie sobie pytanie czego oczekujecie? Jaki charakter ma mieć impreza? Wówczas będzie Wam znacznie łatwiej odfiltrować część ofert. Podczas spotkania z zespołem lub DJ przedstawcie swoje oczekiwania oraz wizję wesela i sprawdźcie na ile spotyka się ona z pomysłami drugiej strony. Takie spotkanie pozwala również wstępnie sprawdzić czy współpraca będzie układać się po Waszej myśli. Jeśli czujecie, że nie ma “chemii” między Wami to lepiej dobrze rozważcie podpisanie umowy.

Sprawdzajcie!

Każdy szanujący się zespół lub DJ udostępnia próbkę swoich możliwości w formie prezentacji video. Warto zapoznać się z taką demonstracją i ocenić czy to nam pasuje czy raczej szukamy czegoś innego. Jeśli bywaliśmy się na weselach u rodziny i znajomych zapewne możemy przywołać z pamięci te, na których bawiliśmy się szczególnie dobrzej. Innym sposobem jest sprawdzenie opinii i relacji innych. W dobie wszechobecnego internetu jest to szczególnie łatwe. Z opiniami w internecie bywa różnie i sugerujemy dystans, ale zbyt duża ilość negatywnych recenzji powinna budzić uzasadnioną ostrożność.

To “coś”

Zarówno DJ jak i zespół muzyczny powinien posiadać charyzmę i coś co niektórzy nazywają “czuciem publiki”. Dobra oprawa muzyczna to jedno, ale umiejętność poderwania gości do tańca i sprawienia że bawimy się wyśmienicie to drugie. DJ pełni rolę wodzireja i powinien doskonale odnajdywać się w tej roli. Doświadczony zespół i prezenter będzie posiadał pewne wyczucie. Na weselach mają miejsce różne sytuacje, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Sprawdzony zespół lub prezenter będzie potrafił umiejętnie wybrnąć z trudnej sytuacji.

Na zakończenie pierwszej część mała anegdota. Znajomy opowiadał o weselu na którym był gościem. Kapel rozpoczęła zabawę utworem “Upływa szybko życie”. Tekst piosenki “za rok, za dzień, za chwile razem nie będzie nas” wprowadził gości w dość specyficzną atmosferę, którą trudno było zmienić. Na innym weselu pewnej cioci, mocno doświadczonej życiem i “po przejściach”, zadedykowano kompozycje “Znowu w życiu mi nie wyszło” Budki Suflera. I choć to klasyk gatunek i jeden z najbardziej znanych polskich utworów to, w kontekście wesel i sytuacji, kompletnie nie trafiony pomysł 🙂

Zapraszamy do drugiej części.

By webadmin|2016, Aktualności, blog, porady|0 comment